Has-Han Mühendislik Çözümlerine Hoş Geldiniz
Open
X

Alez Nedir ?.

alez-cift-kisilik-yatak-koruyucu-001-03-500x500Alez kelime karşılığı olarak yatak koruyucu özelliği olan yatak örtüsü demektir. Alezi yatağın üzerine örtülen çarşafa benzetmek mümkündür. Tabi bu basit anlatımdan sonra alez yatak çarşafı vazifesi gören bir örtü şeklinde tanımlamak doğru bir tanım olmasa da kısmen doğru sayılabilir.

Alezler çeşitli türlerde olabilmektedir. Aslında istenen özellikler alezlerin farklı yapısal türlerde üretilmesine yol açmaktadır. Alezlerin yapımında kullanılan maddelerin özelliklerine göre farklı özelliklere sahip olabilirler. Genel olarak alezlerin yapısında pamuk, polyester kumaş, pvc kaplamalı kumaşlar yada elastik bantlar kullanılabilmektedir. Kullanılan malzeme çeşitliliği yatağın sıvı geçirmez, yanmaz yada hijyenik olmasını sağlar. Kullanım açısından da faydalıdırlar.

Örneğin alez kullanılan bir yatağın örtüsü kaymaz, buruşmaz dolayısı ile de ütü gerektirmez. Yüksek ısıda yıkanabilmeleri nedeniyle otel, hastane, yoğun bakım üniteleri, ameliyathane gibi tüm cerrahi ünitelerde kullanılabilirler. Evlerde de kullanılabilmeleri söz konusudur çünkü bakteri gibi alerji yapan unsurların oluşumunu engeller. Bu özellikte evlerin yatak odası kısımlarında karşılaşılması olası istenmeyen durumları engeller.

Kullanımları son derece kolaydır. Yatağı sıvı dökülmelerine karşı koruyabilen türleri yatağa dökülme ihtimali olan kan, idrar, ter sıvısı gibi maddelerin yatağa temasını engellerler. Böylece hijyenik bir yatak ortamı sağlarlar. Sıvı geçirmez özellikte olanlarında yapım sırasında kullanılan maddeler etkendir.663a905f-5594-b217-58b5-00db8da141be

Alerji yapmayan türden olmaları kullanılan polyester kumaş türüne bağlıdır. Çünkü bu kumaş türü alerji oluşumuna yol açan bakteri ve mantar oluşumunu engellemektedir.

Özellikle su geçirmeyen alezler önemlidir, yatak korunması ve hijyen açısından yatağınızda alez kullanmanız önemlidir.
Alezlerin kullanımı gereklidir, ayrıca kolay kullanılır, bakteri oluşumunu engeller, kullanılan yatak çarşaflarının buruşmasını engeller.

kaynak: http://www.uzmanyatak.com